- مرحله 1: مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط

بعد از اینکه پرونده تان برای اسکان مجدد در ایالات متحده مورد بررسی قرار گرفت، با شما تماس گرفته می شود تا در نزدیکترین مرکز پشتیبانی اسکان مجدد یا RSC، مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط انجام شود. دولت آمریکا به مؤسسات غیردولتی کمک مالی می کند تا RSC را اجرا کنند.

USRAP3_01

برای کسب اطلاعات این صفحه، فرمتی را انتخاب کنید. می‌توانید ویدیویی را تماشا، گزاره‌برگی را دانلود یا پادکستی را گوش کنید. همه گزینه‌ها اطلاعاتی یکسان ارائه می‌دهند.  

- مرحله 1: مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط

مسئول پرونده RSC، اسناد شناسایی شما را بررسی می کنند و برایتان پرونده تشکیل می دهند (همچنین برای خانواده تان در صورتی که همگی با هم اقدام کرده باشید). این فرد سؤال های مهمی درباره اینکه چطور و به چه دلیل از کشور محل سکونتتان خارج شده اید (فرار کرده اید) مطرح می کند و اطلاعات مورد نیاز را برای بررسی های امنیتی اولیه در رابطه با شرایط زندگی شما جمع آوری می کند. او اطلاعاتی درباره تعداد زیادی از اعضای خانواده تان از از شما دریافت خواهد کرد حتی اگر این افراد با شما نباشند. همچنین در این جلسه، یکی از پرسنل RSC از شما عکس می گیرد.

بعد از مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط، اطلاعاتتان برای انجام بررسی های امنیتی به سازمان های دولتی ایالات متحده ارسال خواهد شد. این سازمان ها اطلاعاتی را که ارائه کرده اید مورد بررسی قرار می دهند تا صحت آنها را تأیید کنند. بعضی مواقع بررسی عدم سوء پیشینه چند ماه طول می کشد و ممکن است هرگز از طرف دولت ایالات متحده چنین موردی تأیید نشود.

مسئول پرونده RSC، اطلاعات مربوط به درخواست شما برای اسکان مجدد در ایالات متحده به عنوان پناهنده را جمع آوری خواهد کرد. در طول جلسه مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط، مسئول پرونده سوابق شما مربوط به دلایل ترک کشورتان را جمع آوری می کند، همچنین اینکه چرا احساس می کنید اکنون نمی توانید به کشورتان برگردید.

اگر مسئول پرونده به زبان شما صحبت نمی کند، مترجمی از طرف RSC در اختیارتان قرار داده می شود. مترجمین RSC کاملاً تعلیم دیده و حرفه ای هستند. مسئولیت مترجم کمک به شما و برقراری ارتباط بین شما و مسئول پرونده است. مترجم هیچ موردی را به سابقه شما اضافه نمی کند و از آن کم نخواهد کرد. مترجم کلیه مطالبی که شما و مسئول پرونده تان می گویید را ترجمه می کند و هیچ بخشی از صحبت هایتان را تغییر نخواهد داد. اگر درباره ترجمه مشکل و نگرانی دارید، لطفاً این مسئله را با ما در میان بگذارید. در هر زمان در طول مصاحبه می توانید هر سؤالی را مطرح کرده یا از مسئول پرونده بخواهید سؤالی را که متوجه نشده اید یا مسئله ای را که مبهم است تکرار کند. همچنین اگر احساس می کنید راحت نیستید یا نمی توانید به خوبی با مترجم ارتباط برقرار کنید، می توانید با پرسنل RSC صحبت کنید.

باید صادقانه برخورد کنید. همیشه باید همه جزئیات را به صورت دقیق و صحیح بیان کنید. هرگز پاسخ های غیرواقعی نسازید. اگر پاسخ به سؤالی را نمی دانید، باید عنوان کنید که پاسخ را نمی دانید. پاسخ هایتان تا حد امکان باید دقیق، صحیح و کامل باشد. مسئول پرونده، ادعای شما در مورد وضعیت پناهندگی را ثبت خواهد کرد، به خصوص دلایلی که باعث شده اند از کشورتان فرار کنید و دیگر تمایلی به برگشت نداشته باشید. این اطلاعات در پرونده تان نگهداری می شود و برای اداره خدمات مهاجرتی و شهروندی ایالات متحده یا USCIS ارسال خواهد شد.

محرمانگی: کلیه مکالماتتان با مسئول پرونده RSC محرمانه است و با هدف بررسی اسکان مجدد شما در ایالات متحده مورد استفاده قرار خواهد گرفت. مترجمین سوگند یاد کرده اند که از اطلاعاتی که در طول مصاحبه مطرح می شود محافظت کنند. مسئولین پرونده و مترجمین RSC بر نتیجه پرونده شما هیچ تأثیری ندارند. فقط USCIS تصمیم می گیرد که آیا واجد شرایط اسکان مجدد هستید یا نه.

USRAP4_05
USRAP_06

سؤال های متداول

در جلسه مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط همه اسناد شناسایی خودتان و سایر اعضای خانواده تان را که در پرونده تان هستند بیاورید. به عنوان پناهنده ممکن است بسیاری از اسناد شخصیتان را گم کرده باشید یا از بین رفته باشند که این مسئله قابل درک است. اگر به اسناد بیشتری نیاز باشد، مسئول پرونده به شما اطلاع خواهد داد. باید نسخه اصلی اسنادی را که دارید با خودتان بیاورید و اگر نسخه اصلی را ندارید کپی آنها را ارائه کنید.

در زیر فهرست اسنادی ارائه شده است که ممکن است در جلسه مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط مفید باشند. اگر این اسناد را دارید، نسخه اصلی یا کپی آنها را با خودتان به جلسه بیاورید.

 • گواهی پناهنده UNHCR/کارت شناسایی پناهنده UNHCR/اسناد ثبت نام UNHCR
 • پاسپورت یا اسناد سفر (از جمله اسناد سفر منقضی شده)
 • کارت های شناسایی ملی
 • گواهی های شهروندی
 •  کارت های شناسایی موقت برای افراد غیربومی
 •  شناسنامه
 • سند ازدواج
 • سند طلاق
 • سند حضانت
 • سند فرزندخواندگی
 • گواهی فوت اگر مرتبط با ادعای مربوط به آزار و اذیت باشد
 • اسناد مذهبی (غسل تعمید، گواهی ازدواج موقت، فوت)
 • اسناد مربوط به اشتغال در صورتی که مرتبط با درخواست پناهندگی باشد
 • مدارک تحصیلی/دیپلم
 • اسناد پزشکی مهم (نتایج تحقیقات و نسخه ها)
 • فرم پزشکی دارای تاریخ زایمان
 • نامه های تهدید آمیز
 • نامه های پلیس/احضاریه
 • اسناد دادگاهی مربوط به جرایمی که در هرکجای جهان مرتکب شده اید یا به آنها محکوم شده اید
 • انتشارات مربوط به پرونده (مقاله های روزنامه، ایمیل های مرتبط)
 • کتابچه های نظامی و سایر اسناد مانند کارت شناسایی، گواهی، ترخیص نظامی یا مجوز حمل سلاح
 • گواهی صلیب سرخ (در صورت ثبت نام به عنوان زندانی جنگی)
 • توصیه نامه های مرتبط با پرونده
 • نام، آدرس و شماره تلفن وابستگان در ایالات متحده (دوستان و اقوامی که از قبل در ایالات متحده زندگی می کنند)

بعد از ورود به RSC یا محل مصاحبه، توسط یک وسیله فلزی از نظر امنیتی اسکن می شوید که در این صورت لازم است در مدت زمان حضور در RSC، همه وسایل الکترونیکی از جمله تلفن های همراهتان را در محل امنی قرار دهید.

ممکن است قبل از مصاحبه برای مدت زمان طولانی در RSC یا محل مصاحبه منتظر بمانید. پرسنل RSC تا حد امکان کمک می کنند در این مدت راحت باشید اما در هر حال از صبر و شکیبایی شما سپاسگذاریم. اگر سؤال یا مسئله ای در حین مدت انتظار دارید، لطفاً این مسائل را با پرسنل RSC یا افسران امنیتی حاضر در محل انتظار در میان بگذارید.

در هیچ زمانی کودکتان را بدون محافظت رها نکنید. برای کودکتان تنقلات و در صورت لزوم پوشک و چند اسباب بازی بیاورید یا فعالیت های دیگری انجام دهید تا سرگرم باشند.

در روز مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط، یکی از اعضای RSC از شما عکس می گیرد و قد و وزنتان را اندازه گیری می کند. افسر USCIS از همه متقاضیان 14 سال و بالاتر انگشت نگاری می کند. این کار ممکن است در روز مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط یا در روز مصاحبه USCIS انجام شود.

از محل انتظار تا محل مصاحبه توسط یک مترجم یا یکی از پرسنل RSC همراهی می شوید. توجه داشته باشید که به مترجمین آموزش داده شده است درباره پرونده تان با شما صحبت نکنند. لطفاً همه مسائل مربوط به پرونده را با مسئول پرونده در میان بگذارید. کلیه مسئولین پرونده RSC نشان شناسایی RSC دارند تا بتوانید به راحتی آنها را شناسایی کنید.

 

یکی از مسئولین پرونده آموزش دیده و باتجربه RSC با شما مصاحبه خواهد کرد. لازم است مسئول پرونده RSC سؤال های زیادی را از شما بپرسد. پاسخ هایتان به USCIS داده می شود تا تصمیم گیری شود که آیا واجد شرایط اسکان مجدد در ایالات متحده هستید یا نه. ما می دانیم که پاسخ دادن به بعضی از این سؤال ها ممکن است مشکل باشد. از اینکه در طول این مرحله صبور هستید متشکریم.

بعد از مصاحبه و زمانی که مسئول پرونده تأیید کرد که می توانید خارج شوید، می توانید RSC یا محل مصاحبه را ترک کنید.

بین مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط با مسئول RSC و مصاحبه USCIS چند ماه فاصله است. درخواستتان فراموش یا گم نخواهد شد.

در زمان مصاحبه USCIS، ‏RSC به شما اطلاع خواهد داد. در همین حال بسیار مهم است که در صورت ایجاد هرگونه تغییرات در پرونده تان، مانند تولد یک کودک، فوت یکی از اعضای خانواده، ازدواج اعضای خانواده یا تغییر در محل زندگی یا اطلاعات تماس، به RSC اطلاع دهید.

Ready to test your knowledge?

Download the Settle In App

Get unlimited access to hundreds of lessons designed for all learners

Download the Settle In App

With short videos and interactive lessons, you can learn about a wide range of pre- and post-arrival resettlement topics like traveling to the U.S., housing, and looking for a job.