Language:

- مرحله 2: مصاحبه USCIS

اگر بررسی های امنیتی اولیه پرونده تان با موفقیت انجام شود، از طرف RSC با شما تماس گرفته می شود تا از طرف اداره مهاجرت و شهروندی ایالات متحده یا USCIS، مصاحبه ای توسط افسران دولتی باتجربه و آموزش دیده ایالات متحده برگزار شود. این اداره بخشی از وزارت امنیت خانگی ایالات متحده آمریکا یا DHS است. همه کسانی که در پرونده حضور دارند باید در این مصاحبه شرکت کنند.
USRAP_10
برای کسب اطلاعات این صفحه، فرمتی را انتخاب کنید. می‌توانید ویدیویی را تماشا، گزاره‌برگی را دانلود یا پادکستی را گوش کنید. همه گزینه‌ها اطلاعاتی یکسان ارائه می‌دهند.  

- مرحله 2: مصاحبه USCIS

یک افسر USCIS سؤال های بسیاری که در مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط مطرح شد، یا سؤال های جدیدی را از شما می پرسند و لازم است دوباره توضیح دهید که چطور و چرا پناهنده شدید. در جلسه با افسر USCIS، کل پرونده تان مطالعه می شود از جمله همه اطلاعاتی که در مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط ارائه کرده اید. افسر USCIS همچنان نیاز دارد اطلاعات شما را مورد تأیید قرار دهد، از این رو سؤال های دیگری از شما می پرسد تا مطمئن شود که آیا واجد شرایط اسکان مجدد هستید یا نه. باید صادقانه برخورد کنید. از شما خواسته می شود سوگند یاد کنید که هر آنچه در جلسه مصاحبه می گویید واقعیت محض است. درخواست شما برای اسکان مجدد در ایالات متحده بر اساس مدارکی که ارائه کرده اید و سایر شواهد موجود مورد بررسی قرار می گیرد. برای اینکه واجد شرایط پذیرش در ایالات متحده به عنوان پناهنده باشید، باید صادقانه رفتار کنید. اگر واقعیت را بیان نکنید ممکن است پرونده تان رد شود. همانند مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط، خدمات ترجمه نیز توسط RSC ارائه می شود. مترجمین RSC کاملاً تعلیم دیده و حرفه ای هستند. مسئولیت مترجم کمک به شما و برقراری ارتباط بین شما و افسر USCIS است. مترجم هیچ موردی را به سابقه شما اضافه نمی کند و از آن کم نخواهد کرد. مترجم کلیه مطالبی که شما و افسر USCIS می گویید را تکرار می کند و هیچ بخشی از صحبت هایتان را تغییر نخواهد داد. اگر درباره صحت ترجمه نگران هستید، این مسئله را با افسر در میان بگذارید. در هر زمان در طول مصاحبه می توانید هر سؤالی را مطرح کرده یا از افسر USCIS بخواهید سؤالی را که متوجه نشده اید یا مسئله ای را که مبهم است تکرار کند یا آن را توضیح دهد. اگر اطلاعات تماستان مانند آدرس، ایمیل، شماره تلفن و اطلاعات مربوط به وابستگان در ایالات متحده از زمان مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط تغییر کرده است، لازم است همه اطلاعات به روز رسانی شده را در این زمان اعلام کنید. اگر در روز مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط از شما انگشت نگاری نشده است، همه کسانی که 14 ساله و بالاتر هستند نیز باید در طول این جلسه انگشت نگاری شوند. USCIS درباره اینکه آیا واجد شرایط اسکان مجدد در ایالات متحده هستید یا نه تصمیم گیری خواهد کرد. پرسنل RSC و مترجمین به هیچ وجه در این تصمیم گیری دخالتی ندارند. در روز تکمیل مصاحبه درباره نتیجه مصاحبه تان به شما اطلاع رسانی نخواهد شد. بعد از تصمیم گیری USCIS درباره پرونده تان، RSC درباره تصمیم نهایی به شما اطلاع می دهد.  یکی از سه تصمیم زیر را دریافت خواهید کرد:
 1. پرونده شما واجد شرایط اسکان مجدد در ایالات متحده است؛
 2. پرونده شما واجد شرایط اسکان مجدد در ایالات متحده نیست؛
 3. برای بررسی واجد شرایط بودن شما به زمان بیشتری نیاز است.
اگر به شما اطلاع داده شود که پرونده تان واجد شرایط است یا اینکه تصمیم گیری به زمان بیشتری نیاز دارد، پیگیری درخواستتان ادامه خواهد یافت. با این وجود در مورد هر پرونده ای در کل این روند اجرایی باید بررسی های امنیتی انجام شود. تصمیم گیری های مربوط به پرونده ممکن است در هر زمان تغییر کند.
USRAP_11
USRAP_07

سؤال های متداول

در جلسه مصاحبه USCIS کلیه اسناد شناسایی مربوط به خودتان و اعضای خانواده تان را که در پرونده شما هستند با خودتان بیاورید، حتی اگر قبلاً این اسناد را در روز مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط با خودتان آورده باشید. باید نسخه اصلی اسنادی را که دارید با خودتان بیاورید و اگر نسخه اصلی را ندارید کپی آنها را ارائه کنید. در زیر فهرست اسنادی ارائه شده است که ممکن است در جلسه مصاحبه USCIS مفید باشند:
 • گواهی پناهنده UNHCR/کارت شناسایی پناهنده UNHCR/اسناد ثبت نام UNHCR
 • پاسپورت یا اسناد سفر (از جمله اسناد سفر منقضی شده)
 • کارت های شناسایی ملی
 • گواهی های شهروندی
 •  کارت های شناسایی موقت برای افراد غیربومی
 •  شناسنامه
 • سند ازدواج
 • سند طلاق
 • سند حضانت
 • سند فرزندخواندگی
 • گواهی فوت اگر مرتبط با ادعای مربوط به آزار و اذیت باشد
 • اسناد مذهبی (غسل تعمید، گواهی ازدواج موقت، فوت)
 • اسناد مربوط به اشتغال در صورتی که مرتبط با درخواست پناهندگی باشد
 • مدارک تحصیلی/دیپلم
 • اسناد پزشکی مهم (نتایج تحقیقات و نسخه ها)
 • فرم پزشکی دارای تاریخ زایمان
 • نامه های تهدید آمیز
 • نامه های پلیس/احضاریه
 • اسناد دادگاهی مربوط به جرایمی که در هرکجای جهان مرتکب شده اید یا به آنها محکوم شده اید
 • انتشارات مربوط به پرونده (مقاله های روزنامه، ایمیل های مرتبط)
 • کتابچه های نظامی و سایر اسناد مانند کارت شناسایی، گواهی، ترخیص نظامی یا مجوز حمل سلاح
 • گواهی صلیب سرخ (در صورت ثبت نام به عنوان زندانی جنگی)
 • توصیه نامه های مرتبط با پرونده
 • نام، آدرس و شماره تلفن وابستگان در ایالات متحده (دوستان و اقوامی که از قبل در ایالات متحده زندگی می کنند)
ممکن است قبل و بعد از مصاحبه برای مدت زمان طولانی در RSC منتظر بمانید. پرسنل RSC تا حد امکان کمک می کنند در این مدت راحت باشید اما در هر حال از صبر و شکیبایی شما سپاسگذاریم. اگر سؤال یا مسئله ای در حین مدت انتظار دارید، لطفاً این مسائل را با پرسنل RSC یا افسران امنیتی حاضر در محل انتظار در میان بگذارید. در هیچ زمانی کودکتان را بدون محافظت رها نکنید. برای کودکتان تنقلات و در صورت لزوم پوشک و چند اسباب بازی بیاورید یا فعالیت های دیگری انجام دهید تا سرگرم باشند. از محل انتظار تا محل مصاحبه توسط یک مترجم یا یکی از پرسنل RSC همراهی می شوید. توجه داشته باشید که به مترجمین آموزش داده شده است درباره پرونده تان با شما صحبت نکنند. لطفاً همه مسائل مربوط به پرونده را با مسئول پرونده یا افسر USCIS در میان بگذارید.
یک افسر USCIS کاملاً آموزش دیده در این زمینه با شما مصاحبه خواهد کرد. برای اینکه این افسرها بتوانند درباره واجد شرایط بودن شما برای اسکان مجدد تصمیم گیری کنند، ممکن است سؤال های زیادی از شما بپرسند که باید به آنها پاسخ دهید. می دانیم که پاسخگویی به بعضی از این سؤال ها ممکن است سخت باشد. از اینکه در طول این مرحله صبور هستید متشکریم. یک مترجم در اتاق با شما خواهد بود. مسئولیت مترجم کمک به شما و برقراری ارتباط بین شما و افسر USCIS است. مترجم هیچ موردی را به سابقه شما اضافه نمی کند و از آن کم نخواهد کرد. مترجم کلیه مطالبی که شما و افسر USCIS می گویید را ترجمه می کند و هیچ بخشی از صحبت هایتان را تغییر نخواهد داد.
بعد از تکمیل مصاحبه، شما را تا محل انتظار همراهی می کنند و درخواستتان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. برای خروج از RSC یا محل مصاحبه از طرف پرسنل RSC به شما پاسخ داده می شود. قبل از اینکه به شما اطلاع داده شود، خارج نشوید. نتیجه مصاحبه تان فوراً بعد از مصاحبه با شما در میان گذاشته نخواهد شد. بعد از چند ماه از نتایج مصاحبه USCIS مطلع خواهید شد. یکی از سه نتیجه زیر بعد از مصاحبه USCIS قابل انتظار است:
 1. پرونده تان برای اسکان مجدد در ایالات متحده واجد شرایط است و به مرحله بعدی می رود؛
 2.  برای بررسی واجد شرایط بودن شما به زمان بیشتری نیاز است و ممکن است پرونده تان به مرحله بعدی برود؛
 3. پرونده شما واجد شرایط اسکان مجدد در ایالات متحده نیست. اگر چنین نتیجه ای دریافت کردید ممکن است واجد شرایط “درخواست بازبینی” باشید که اقدامی مانند جلسه استماع و رسیدگی مجدد است. در این صورت بعد از دریافت نتیجه نهایی، دستورالعمل های مربوط به نحوه انجام این کار در اختیارتان قرار خواهد گرفت.
در مورد کلیه متقاضیان باید در کل مراحل بررسی های امنیتی انجام شود و ممکن است تصمیم گیری ها تغییر کند. درخواستتان فراموش یا گم نخواهد شد.
مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط توسط مسئول رسیدگی به پرونده انجام می شود که یکی از کارکنان RSC است. این فرد از کارکنان دولتی ایالات متحده نیست. در طول مصاحبه برای بررسی اولیه شرایط، مسئول پرونده RSC اطلاعات لازم برای فرم های درخواست و روند بررسی سوء پیشینه و مدارک مربوط به فرار شما از کشورتان را جمع آوری خواهد کرد. اطلاعات جمع آوری شده توسط RSC سپس با USCIS به اشتراک گذاشته خواهد شد. در طول مصاحبه USCIS، یک افسر USCIS اطلاعاتی را که قبلاً جمع آوری شده است بررسی می کند و با همه اعضای حاضر در پرونده تان مصاحبه خواهد کرد. افسر USCIS و مسئول او بعد از مشورت با فرماندهی USCIS در واشنگتن دی سی، درباره واجد شرایط بودن شما برای اسکان مجدد در ایالات متحده از طریق USRAP تصمیم گیری خواهد کرد. مسئولین پرونده RSC و مترجمین، تنها به تسهیل امور کمک می کنند و تصمیم گیرنده نیستند. تصمیم گیری درباره واجد شرایط بودن شما برای اسکان مجدد در ایالات متحده فقط توسط USCIS انجام می شود. پرسنل RSC و مترجمین به هیچ وجه در این تصمیم گیری دخالتی ندارند.

Ready to test your knowledge?

Download the Settle In App

Get unlimited access to hundreds of lessons designed for all learners

Download the Settle In App

With short videos and interactive lessons, you can learn about a wide range of pre- and post-arrival resettlement topics like traveling to the U.S., housing, and looking for a job.
SettleIn Logo
Learn on the go
محتوای این وبسایت توسط سازمان تبادل منابع فرهنگی (CORE) ارائه شده است که دامنه ای عمومی است و ممکن است بازنشر شود. محتوای این وبسایت با توجه به یک توافق نامه و با کمک مالی “سازمان جمعیت پناهندگان و مهاجرین” و “وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا” تهیه شده است اما لزوماً نشان دهنده سیاست آژانس نیست و نباید نوعی تأییدیه از طرف دولت فدرال تلقی شود.