حقوق و مسئولیت ها

قوانین در ایالات متحده با هدف محافظت از حق همه افراد از جمله پناهندگان وضع شده است. بعد از حضور در ایالات متحده مهم است که اطلاع اولیه ای درباره حقوق قانونی و مسئولیت های خود داشته باشید.
برای کسب اطلاعات این صفحه، فرمتی را انتخاب کنید. می‌توانید ویدیویی را تماشا، گزاره‌برگی را دانلود یا پادکستی را گوش کنید. همه گزینه‌ها اطلاعاتی یکسان ارائه می‌دهند.  

قوانین ایالات متحده

به دلیل اینکه ایالات متحده بر اساس حاکمیت قانون اداره می شود، قوانین زیادی وجود دارد که پناهندگان لازم است از آنها مطلع باشند. شما مسئول هستید از قوانین اطلاع پیدا کنید و بدانید که اگر از قوانین سرپیچی کنید چه اتفاقی می افتد. در ایالات متحده در صورت نقض قانون ممکن است مجازات شوید حتی اگر درباره قانونی که نقض کرده اید اطلاعی نداشته باشید. مجازات بعضی از جرایم ممکن است اخراج (بازگشت به کشور خودتان) باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که با قوانین آشنا شوید و از آنها تبعیت کنید.
judge mallet
courtroom-898931_1280

سه نوع قانون در ایالات متحده وجود دارد: قانون فدرال، مانند قانون منع قاچاق مواد مخدر که در مورد همه کسانی که در ایالات متحده زندگی می کنند اعمال می شود. قوانین ایالتی که در هر ایالت متفاوت است. مثلاً اگر در ایالتی زندگی می کنید که می توانید در سن 16 سالگی گواهینامه رانندگی دریافت کنید، ممکن است در ایالتی دیگر این سن 18 سال باشد. قوانین محلی در بعضی از شهرها یا کانتی های خاص اعمال می شود. این قوانین ممکن است شامل قانون مربوط به ایجاد سر و صدا یا پارک کردن وسیله نقلیه باشد. محافظت در برابر تبعیض بر اساس قوانین ایالات متحده، تبعیض ممنوع است اما ممکن است جزئیات قوانین ضد تبعیض در هر ایالت متفاوت باشد. اگر به خاطر نژاد، رنگ پوست، مذهب، جنسیت یا ملیت خود مورد تبعیض واقع شدید یا مورد قبول واقع نشدید، از این حق برخوردار هستید که اقدام قانونی کنید. تا زمانی که جرمتان ثابت نشود بیگناه هستید اگر در ایالات متحده به جرمی محکوم شدید، تا زمانی که جرمتان ثابت نشده است بیگناه هستید. از این حق برخوردار هستید که وکیل داشته باشید تا از طرف شما در دادگاه حاضر شود. اگر توانایی مالی ندارید وکیل بگیرید، دادگاه هزینه را پرداخت می کند تا وکیلی از طرف شما در دادگاه حاضر شود.
us-supreme-court-building-2225765_1280

وضعیت حقوقی و شهروندی

وضعیت پناهندگی برای اولین سال در ایالات متحده دارای وضعیت پناهندگی هستید. در طول این مدت باید کپی کارت I-94 و کارت شناسایی عکسدار صادر شده توسط دولت را در همه حال به عنوان مدرک وضعیت حقوقی خودتان به همراه داشته باشید. تا زمانی که وضعیت پناهندگی دارید، نمی توانید بدون اجازه به خارج از ایالت متحده سفر کنید. اسناد اصلیتان را در مکان امنی نگهدارید. شما به عنوان پناهنده می توانید کارهای زیر را انجام دهید:
 • در هر زمان در ایالات متحده سفر کنید. (فراموش نکنید که اگر از منطقه ای به منطقه دیگر جابجا شوید لازم است در مدت زمان 10 روز از تاریخ تغییر آدرستان به بخش خدمات مهاجرت و شهروندی ایالات متحده (USCIS) اطلاع دهید.)
 • دارایی خریداری کنید.
 • کار کنید.
 • به مدرسه بروید.
 • همسر و فرزندتان مجردتان را که زیر 21 سال سن دارند از نظر مالی حمایت کنید. اگر می خواهید همسر و فرزندتانتان به ایالات متحده بیایند، آژانس اسکان مجدد در این زمینه می تواند برایتان توضیح دهد.
کارهایی که در زمان پناهندگی نمی توانید انجام دهید:
 • نمی توانید پاسپورت ایالات متحده دریافت کنید، به ارتش ملحق شوید، در انتخابات رأی دهید یا در مشاغل دولتی مشغول به کار شوید که برای آنها به شهروندی ایالات متحده نیاز است.
 • نمی توانید بدون کسب اجازه از USCIS که یک آژانس دولتی در زمینه مهاجرت است از ایالات متحده خارج شوید.
  • اگر حتماً باید به خارج از کشور سفر کنید، آژانس اسکان مجدد درباره نحوه دریافت مجوز به شما توضیح خواهد داد.
  • اگر در زمان پناهندگی به کشور اصلی خودتان برگردید ممکن است دیگر اجازه ورود به ایالات متحده را نداشته باشید.
اقامت دائم بعد از گذشت یک سال حضور در ایالات متحده، باید برای اقامت دائم (LPR) و قانونی و “گرین کارت” اقدام کنید. این تغییر وضعیت بسیار مهم است: به واسطه قانون لازم است و مسیر دسترسی به شهروندی ایالات متحده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط لازم برای مهاجرت، با آژانس اسکان مجدد و اعضا و پرسنل آنجا صحبت کنید که می توانند به شما کمک کنند یا شما را به شخص دیگری معرفی کنند که به شما کمک کند. شهروندی بعد از چهار سال و نه ماه به عنوان مقیم دائم می توانید برای شهروندی اقدام کنید. USCIS یا آژانس اسکان مجدد به شما می گوید که برای شهروند شدن لازم است چه کارهایی انجام دهید. در کنار سایر کارها باید رفتار خوبی از خودتان نشان دهید و دانش اولیه ای از زبان انگلیسی و تاریخچه و دولت ایالات متحده بدانید. مهاجرین یا پناهندگانی که شهروند می شوند از همان حقوق و امتیازهای شهروندانی برخوردار خواهند بود که در ایالات متحده متولد شده اند.

Ready to test your knowledge?

Download the Settle In App

Get unlimited access to hundreds of lessons designed for all learners

Download the Settle In App

With short videos and interactive lessons, you can learn about a wide range of pre- and post-arrival resettlement topics like traveling to the U.S., housing, and looking for a job.
SettleIn Logo
Learn on the go
محتوای این وبسایت توسط سازمان تبادل منابع فرهنگی (CORE) ارائه شده است که دامنه ای عمومی است و ممکن است بازنشر شود. محتوای این وبسایت با توجه به یک توافق نامه و با کمک مالی “سازمان جمعیت پناهندگان و مهاجرین” و “وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا” تهیه شده است اما لزوماً نشان دهنده سیاست آژانس نیست و نباید نوعی تأییدیه از طرف دولت فدرال تلقی شود.